Karburator Polini CP Evolution 19 mm håndchoke
Karburator Polini CP Evolution 19 mm håndchoke
På lager – klar til afsendelse!
- Bestilt før 22:00, afsendes i dag!
- Gratis levering fra kr. 1.049
- Kunder bedømmer K-parts til 9,4
Beskrivelse
Polini Karburator
Specielle Polini 19mm CP race karburator. Polini CP er den første karburator, der er helt udviklet og produceret af Polini. CP Evo karburatorer er kortere og 40% lettere end traditionelle karburatorer. Den centrisk indtag lige foran venturi sikrer, at denne karburator giver optimale præstationer ved enhver gasspjældsposition. Polini CP karburatorer bliver kontrolleret, testet og justeret på forskellige punkter i fabrikken. Således bliver tætningen af flydeventilen testet under tryk, og flydeniveauet justeres i fabrikken.
Denne Evolution-version er yderligere udviklet til toppræstationer ved løb og sprinter. karburator er designet til motorblokke, der skal præstere ved et omdrejningstal mellem 12.000 og 15.000 RPM. Udover den centrale drænpind er karburator helt efterbearbejdet. Indvendig diameter af karburator (indsugningsside) udvider sig til 25mm. Den udvendige diameter af karburator er 28,5mm på indsugningssiden.
Se de løse dele for det matchende Polini indsugningsmanifold og powerfiler.
Type: CP Evolution
Størrelse: 19 mm
Manifold tilslutning: 28,5 mm
Filter tilslutning: 46 mm uden tragt 60 mm med tragt
Type dyse: Keihin PWK
Choke: Håndchoke
Tilslutninger: Benzin
Passer til: Universel anvendelig
Specifikationer
| Varenummer | POL-201.1903 |
| GTIN | 8054705051753 |
| Mærke | Polini |
| motorteknik | 2-takts |
| Choke betjening | Håndkvælning |
| Tilslutninger | Benzin |
| Diameter karburator | 19 mm |
| Tilslutningsmål motor | 28,5 mm |
| Tilkoblingsmål luftfilter | 46mm / 60mm |
| Type tilslutning | Skub ind |
| Gasspjæld | Rund |
| Gasnålen | 12/22 |
| Sprinklerstørrelse | 106 |
| Stationær spraydumper | 38 |
| Type sprøjte | Keihin zeskant 5mm (PWK / CP) |
Anmeldelser
Karburator Polini CP Evolution 19 mm håndchoke